ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΠΡΩΤΟΒΑΘΜΙΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ

Ιστοσελίδα: www.syldnioa.gr

ΠΡΟΣ

Μέλη

Θέμα: « Σχετικά με τα στοιχεία για την εξ αποστάσεως εκπαίδευση»

Το διάστημα από τις 11 Μαρτίου 2020, που τα σχολεία έκλεισαν λόγω του Covid 19, οι εκπαιδευτικοί παρέμειναν στην πρώτη γραμμή των ανθρώπων που πρόσφεραν τις υπηρεσίες τους για να αντιμετωπιστούν στο χώρο της εκπαίδευσης οι παιδαγωγικές, εκπαιδευτικές και ψυχολογικές ανάγκες που δημιουργήθηκαν και στην ελληνική κοινωνία. Στην αρχή οι διευθυντές και υποδιευθυντές των σχολικών μονάδων με την καθημερινή παρουσία τους στα σχολεία και στη συνέχεια και όλοι οι εκπαιδευτικοί στηρίζοντας έμπρακτα την εξ΄ αποστάσεως εκπαίδευση (ασύγχρονη και σύγχρονη).

Σε αυτή την τεράστια και χωρίς ιστορικό προηγούμενο συνεισφορά των εκπαιδευτικών στην ελληνική κοινωνία και την εκπαίδευση της νέας γενιάς, υπάρχουν παραφωνίες διοικητικές που προκαλούν συγχύσεις και αναστάτωση. Ζητήθηκε λοιπόν, για ακόμη μια φορά από τη Διεύθυνση Π.Ε. (προφανώς κατόπιν εντολών ανώτερων διοικητικών φορέων), οι διευθυντές των σχολικών μονάδων να αποστείλουν στοιχεία στα οποία να αναφέρονται στατιστικά στοιχεία συμμετοχής στην εξ΄ αποστάσεως εκπαίδευση τις ημέρες πριν το διάστημα 15-21 Απριλίου 2020, δηλαδή τη Μ. Δευτέρα και Μ. Τρίτη. Όταν υπενθυμίζουμε πως για το διάστημα αυτό εκφράστηκε το Υπουργείο Παιδείας με «παραίνεση» (ΦΕΚ 84/ Α /13 ? 4 ? 2020, άρθρο 48), σχετικά με τη διεξαγωγή μαθημάτων μιας και το Π.Δ. 79 δηλώνει κατηγορηματικά τι προβλέπεται για το συγκεκριμένο χρονικό διάστημα.

Αναρωτιόμαστε, λοιπόν, για τη σκοπιμότητα της συγκεκριμένης διοικητικής κίνησης που τίποτα δε συνεισφέρει αλλά αντίθετα μειώνει την αξιέπαινη, κατά κοινή ομολογία, προσφορά των εκπαιδευτικών! Το ΥΠΑΙΘ και οι υποκείμενες σε αυτό διοικητικές υπηρεσίες, θα πρέπει να μην παλινδρομούν και θαλασσοδρομούν σε οδηγίες και εγκυκλίους που προκαλούν αναστάτωση στον πολύ ευαίσθητο χώρο της εκπαίδευσης και διαταράσσουν την ψυχολογία όλων μας! Αν επιχειρείται ένα κλίμα τρομοκρατίας για να περνάνε μέτρα που a priori, γνωρίζει το Υπουργείο ότι μόνο με προτροπές θα είχαν ευδοκίμηση, καθώς στερούνται νομικής τεκμηρίωσης, αποτελεί δυσάρεστο γεγονός και δεν μπορεί να κάμψει το φρόνημα μας. Σε κάθε περίπτωση αυτό που ζητάμε είναι ένα καθαρό πλαίσιο στο οποίο όλοι, εργαζόμαστε και άοκνα προσφέρουμε, υπό κοινό νομικό καθεστώς, που δε στηρίζεται σε αμφιταλαντευόμενες αποφάσεις!
Οι Διευθυντές των σχολείων δεν είναι υποχρεωμένοι να δώσουν κανένα στοιχείο για τη συγκεκριμένη χρονική περίοδο , που είναι περίοδος πασχαλινών διακοπών (ανεξάρτητα αν πολλοί εκπαιδευτικοί συνέχισαν να υποστηρίζουν εκπαιδευτικά τους μαθητές τους).
Καλούμε τους Διευθυντές Εκπαίδευσης να σταματήσουν εδώ και τώρα να απαιτούν από Δ/ντές και εκπαιδευτικούς σε μη εργάσιμες ημέρες και ώρες στοιχεία ή να τους αναθέτουν εργασίες καταπατώντας τα εργασιακά τους δικαιώματα.