Το 2ο Ειδικό Δημοτικό Σχολείο Ιωαννίνων στεγάζεται από τον Σεπτέμβριο του 2014 στο χώρο του σχολικού συγκροτήματος του Κάστρου Ιωαννίνων.

Από την ίδρυσή του, το 1982, συστεγάζονταν με το 13ο Δημοτικό Σχολείο Ιωαννίνων στην περιοχή του Βοτανικού.

Επειδή τα τελευταία χρόνια υπήρχε μεγάλη αύξηση του μαθητικού δυναμικού και οι αίθουσες του σχολείου που βρίσκονται στον πρώτο όροφο του κτηρίου, δημιουργούσαν σοβαρότατα προβλήματα πρόσβασης στους μαθητές (αρκετοί από αυτούς είχαν κινητικά προβλήματα), αποφασίστηκε από την τότε Δημοτική αρχή, μετά από δυναμικούς αγώνες γονέων και εκπαιδευτικών, η μεταστέγασή του σε νέο χώρο που θα ήταν παιδαγωγικά λειτουργικός και προσβάσιμος στους μαθητές ΑμΕΑ.

Έτσι το σχολείο μεταστεγάστηκε στον σημερινό χώρο λειτουργίας του το σχολικό συγκρότημα του Κάστρου Ιωαννίνων όπου συστεγάζεται με το 9ο Δημοτικό Σχολείο Διαπολιτισμικής Εκπαίδευσης.

Σήμερα το σχολείο λειτουργεί με έξι (6) τάξεις ? τμήματα και το μαθητικό δυναμικό του παραμένει σταθερά μεγαλύτερο των είκοσι (20) μαθητών. Τα τελευταία χρόνια φοιτούν σε αυτό και μαθητές πρόσφυγες- μετανάστες, τους οποίους η σχολική κοινότητα, έχει αγκαλιάσει με ιδιαίτερη στοργή.

Οι δεκαέξι (16) εκπαιδευτικοί όλων των ειδικοτήτων Ειδικής Αγωγής κι Εκπαίδευσης, παρέχουν εκπαιδευτική υποστήριξη σε μαθητές με μέτρια και σοβαρά προβλήματα στη μάθηση, έχοντας άριστη συνεργασία με τους γονείς και κηδεμόνες τους.

Το Σχολείο υλοποιεί προγράμματα συνεκπαίδευσης, κοινές δράσεις, σχολικές γιορτές και εκδηλώσεις με το συστεγαζόμενο 9ο Δημοτικό Σχολείο. Πραγματοποιεί δράσεις «κοινωνικής προσαρμογής», που περιλαμβάνουν δίωρες ή τετράωρες   εξόδους στον ιστό της πόλης, επισκέψεις σε περιοχές της ευρύτερης περιοχής των Ιωαννίνων (νησί, κάστρο, αγορά, παραλίμνια περιοχή, εργαστήρια και εργοστάσια, εορταστικούς χώρους).

Εκπαιδευτικοί ? μαθητές ? γονείς προσπαθούμε καθημερινά να κάνουμε πράξη το σύνθημα: ΕΝΑ ΣΧΟΛΕΙΟ ? ΜΙΑ ΑΓΚΑΛΙΑ